نظام آراستگی یا همان نظام ۵S از مهم ترین دستورالعمل هایی است که به منظور بهبود ظاهر می بایست در هر سازمان و مکانی اجرا گردد. رعایت نظام آراستگی مزایای بسیاری دارد از جمله: موجب جلوگیری از اتلاف منابع، بهبود کیفیت، افزایش رضایت کارکنان، ارتقا بهره وری، بهبود جلوه های بصری، افزایش طول عمر مفید تجهیزات و… که با توجه به دستورالعمل های موجود به منظور برقراری نظام آراستگی، همه مزایای بالا به سادگی قابل دستیابی می باشند. از مهم ترین ملزومات برقراری نظام آراستگی ۵s، نظافت مداوم و جلوگیری از بهم ریختگی و آلوده شدن سطوح می باشد. از موثر ترین روش های نظافت محیط به منظور رعایت نظام ۵s بهره گیری از دستگاه های نظافت صنعتی می باشد.

 

 

 

فایو اس (۵S) چیست؟

نظام آراستگی و نظام 5sسیستم نظام آراستگی یک سیستم سازمان یافته برای بهبود عملکرد در سیستم می باشد. این واژه اختصاری (فایو اس) از ترکیب چند کلمه ژاپنی می باشد. که در ادامه به تفکیک هر کدام را توضیح می دهیم: ۱) seiri: به معنی تفکیک و پاکسازی می باشد؛ در اصل در این مرحله می بایست با تفکیک وسائل غیرضروری و دور ریختن آن ها از شلوغ بودن محیط جلوگیری نمود. معادل انگلیسی این مرحله structure می باشد که با مفهوم sort کردن در نظر گرفته شده است. ۲) seiton: به معنی مرتب کردن و نظم بخشی به محیط و چیدمان وسائل به ترتیب است. معادل انگلیسی این مورد systematize با مفهوم organize است. ۳) seiso: به معنی تمیزی و پاکیزگی است که می بایست در این مرحله همه انواع آلودگی ها را از بین برد. معادل انگلیسی در این مرحله sanitize با مفهوم اصلی clean می باشد. ۴) seiketsu: در این مرحله می بایست به حفظ سلامتی و افزایش بهداشت محیط توجه نمود. در حقیقت این بخش در رابطه با استاندارد سازی محیط می باشد که در نتیجه موجب بهبود امنیت و بهداشت نیز می گردد. معادل انگلیسی برای مرحله بهداشت standardize است که مفهوم آن نیز hygiene می باشد. ۵) shitsuke: آخرین بند از نظام فایو اس در رابطه با سازمان یافتگی و نظم نهایی مجموعه می باشد. واژه انگلیسی که برای این بند در نظر گرفته شده self-discipline میباشد که به مفهوم discipline است. موارد ذکر شده مراحل و دستورالعمل هایی است که با رعایت منظم آن ها می توان به نظام ۵s در محیط دست یافت. هدف نهایی این نظام بهبود زیبایی و افزایش سلامت برای کارکنان و در نتیجه بهره وری کل مجموعه می باشد.

 

 

روش های برقراری نظام ۵S در یک مجموعه

نظام آراستگی و نظام 5sبا بهره گیری از نیرو های متخصص و زبده و آموزش نظام فایو اس به آن ها می توان با توجه به قوانین فایو اس به ترتیب نظام آراستگی را در مجموعه برقرار نمود. شاید مرحله ای که بیشترین پیچیدگی را در بین مراحل ۵s داشته باشد، مرحله ۳ یعنی زمان نظافت و برقراری پاکیزگی در مجموعه می باشد. به همین منظور می بایست دستورالعمل مشخصی برای نظافت محیط در بر داشت تا بدون گیر افتادن در مرحله ۳، به سرعت و در بهینه ترین حالت نظام فایو اس را در مجموعه برقرار کرد. یکی از کاربردی ترین روش ها به منظور پاکیزه سازی محیط استفاده از تجهیزات نظافت صنعتی می باشد که به طور کامل مطابق با قوانین برقراری نظام آراستگی است. با توجه به نیاز های هر مجموعه می توان از دستگاه های متفاوت نظافت صنعتی مانند اسکرابر، سوییپر، واترجت صنعتی، جاروبرقی صنعتی، پولیشر، ترولی های نظافتی دستی، بخارشوی، فرش و موکت شوی و حتی مواد شوینده صنعتی استفاده نمود. استفاده از چنین تجهیزاتی موجب تسریع در روند نظافت و انجام مرحله سوم نظام آراستگی در بهینه ترین حالت ممکن می شود و به همین ترتیب می توان وقت و نیروی بیشتر را برای دیگر فرآیند های فایو اس قرار داد.

 

 

مزایای بهره مندی از ۵S (نظام آراستگی)

نظام آراستگی و نظام 5sاز مهم ترین ویژگی های بهره مندی از نظام آراستگی یا همان نظام ۵s زیبایی بیشتر مجموعه و آرامش کارکنان می باشد اما در ضمن برقراری پاکیزگی و زیبایی استفاده از نظام فایو اس مزایای بسیار زیادی دارد که در ادامه برخی از آن ها بازگو می شوند. از انباشته شدن ضایعات در مجموعه ها جلوگیری می شود، فروش کالا هایی که مدت ها در انبار بوده و فراموش شده اند به دلیل مرتب شدن و نمایان شدن، بهبود امنیت محیط و جلوگیری از احتراق، انفجار و… به دلیل چیدمان غیرمنظم، ایجاد فرهنگ پیشگیری در جایگزینی درمان، افزایش طول عمر تجهیزات، رنگ آمیزی مناسب در مجموعه و بهبود جلوه بصری، آمادگی همیشگی محیط کار و مجموعه برای مراجعه مشتری در هر زمان، سهولت کاربری در مجموعه به دلیل نظم یافتگی تجهیزات، بهبود وضعیت اقتصادی مجموعه به دلیل کاهش هزینه های ناشی از نظافت و تعمیرات و همچنین افزایش فروش، کاهش زمان تلف شده توسط پرسنلی به دلیل کاهش مدت زمان یافتن پس از جستجو، آسایش روحی پرسنل و علاقمندی بیشتر آنان به محیط کار خود، رشد خلاقیت و تفکر پرسنل به دنبال آرامش کامل و… . همه موارد ذکر شده موجب بهینگی فرآیند های کاری و در نتیجه افزایش بهره وری در کل مجموعه می گردد

سالن
سالن
سالن-
سالن-
سالن-1
سالن-1
سالن-1-جایگاه-عروس-و-داماد
سالن-1-جایگاه-عروس-و-داماد
سالن-1-و-جایگاه
سالن-1-و-جایگاه
سالن-1-و-جایگاه-عروس-و-داماد
سالن-1-و-جایگاه-عروس-و-داماد
سالن-1یک
سالن-1یک
سالن-2
سالن-2
سالن-2-
سالن-2-
-سالن-2
-سالن-2
سالن-اکواریم-(پیتزا)
سالن-اکواریم-(پیتزا)
سالن-اکواریم(پیتزا2
سالن-اکواریم(پیتزا2
سالن-اکواریم
سالن-اکواریم
سالن-همکف
سالن-همکف
سالن-همکف-1
سالن-همکف-1
سالن-همکف-2
سالن-همکف-2
سالن-یک
سالن-یک
سالن-یک1
سالن-یک1
Previous Next